Elmélet » Elméleti alapok tanfolyam »

Kottaismeret

4. feladat

Pengess bármilyen hangot vagy nézd vissza a leckében, hogy vajon ez a hang hol lehet a gitáron, vagy egyszerűen csak tapsolj. Nézzük, mi van akkor, ha kihagysz egy hangot (vagy tapsolást). Ezt persze felelőtlenül nem teheted, vagyis nem elég az, hogy kihagysz egy negyedet, mondjuk így:

Ilyen jelölés ugyanis nem létezik. Jelölnöd kell valahogyan ezt a kihagyást. Nézzük ezt helyesen:

Ez a jelölés a negyed értékű szünet. Ugyanannyit ér, mint a negyed hang, csak éppen nem szólal meg semmi az ideje alatt. Olyan ez, mintha némítottad volna a második negyedet (mute). Bármelyik negyedet némíthatod, ha te írod a kottát, de ha valakitől játszol valamit, akkor figyelned kell, hogy hova kell hangokat és szüneteket játszani. Próbáld lejátszani vagy letapsolni az itt leírt ritmusvariációkat:

A szünetek alatt, vagyis azoknál a szótagoknál, ahová a szünet jel esik, ne szóljon semmi. Ne feledd, hogy a szünet is zene! Erről van, akinek az jut eszébe, hogy akkor mindenki tud zenét komponálni. Leül az ember egy fotelba, csendben van és rögtön kész is egy rock dal. Hát igen. De ne felejtsük el, hogy a zenének több komponense is van, mint például ritmika, dinamika, hangmagasság, hangszín, harmónia, arányok, intuíció, stb.
A következőkben csak negyed értékű hangokat fogunk használni, ezért most nem tanuljuk tovább a ritmikát. Az Alapritmusok és szünetek leckéből tovább tanulhatod a különböző értékek jelölését és értelmezését.