1. feladat
Az alap blues kör felépítése
– négy taktus I. fok
– két taktus IV. fok
– két taktus I. fok
– egy taktus V. fok
– egy taktus IV. fok
– két taktus I. fok
A fokok a hangok vagy akkordok hangsorbeli helyzetét jelentik. Mit is értünk ezalatt? Az itt leírt körök E dúrban és A dúrban vannak.
E dúr hangsor: E, Fisz, Gisz, A, B, Cisz, Disz, E
A dúr hangsor: A, B, Cisz, D, E, Fisz, Gisz, A
Ezek szerint E dúrban az első fok E, A dúrban pedig A. Ha csak ennyit tudsz, az bőven elég ahhoz, hogy kiszámold a IV. és V. fokot E-ben és A-ban.
A blues ritmikája hármas osztású, ezért ne tévesszen meg a nyolcados lejegyzés. Ilyen esetben a kotta felett jelölik a nyolcadok átértelmezését. Vagyis játszd a nyolcadokat triolás lüktetéssel (a triolákat az Alapritmusok és szünetek leckéből tanulhatod meg).
Az első körben az alaphangon kívül (alaphang például az E7-nél az E) csak az V. és a VI. hangot használjuk (E dúrban az V. hang a B, a VI. pedig a Cisz). Ez a motívum a legtipikusabb eleme a blues kíséreteknek. Ne ijedj meg a 9. taktusban lévő, B-re játszott hangzattól sem, mert a további körökben távolabbra is ki kell majd nyúlnod.
Ha problémád van a széles tartással, akkor a Kéztartás lecke segítségedre lehet. Pengess mindvégig lefelé, ráhúzottan és tompítottan, mert akkor nem fogsz más, nem kívánatos húrokat megszólaltatni. Ezt a két technikát a Ráhúzott pengetés és a Felcsapott pengetés, valamint a Tompítás leckékből tanulhatod meg.